Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Aláírta a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és az emberi erőforrások minisztere a felsőoktatásról szóló részmegállapodást. A nyolc pontból álló egyezség egyebek mellett rögzíti, hogy létrejön a felsőoktatási kerekasztal, illetve minden szakon lesz lesznek állami férőhelyek.
Részmegállapodást írt alá az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) hétfőn Budapesten. A nyolc pontból álló egyezség rögzíti, hogy létrejön a felsőoktatási kerekasztal, és azon a 16 szakon – a többi között a jogász- és a közgazdászképzésben – is lesznek állami férőhelyek, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni.
Balog Zoltán miniszter az aláírás előtt azt mondta: a megállapodással szeretnék demonstrálni, hogy fontos a hallgatók szava, véleménye, és azt, hogy a hallgatók részt vesznek a felsőoktatás átalakításában. Olyan helyzetben van a felsőoktatás, amely nem tartható tovább, minőségi, versenyképesebb, átláthatóbb rendszerre van szükség – közölte.
Frissítés
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke az aláírást követően közölte: sajnálják, hogy a Hallgatói Hálózat végül nem lesz tagja a Felsőoktatási Kerekasztalnak, de a HÖOK képvisel minden hallgatót. Kérdésre elmondta, nem tekintik kudarcnak a fejleményt, ők megpróbálták ezt elérni. Hozzátette: ha a HaHa további demonstrációkat szervez, abban segítik majd a képviseletet – írja a hvg.hu.
A megállapodás során megegyeztek azokban az egyelőre provizórikus ponthatárokban is, amelyekkel arra a 16 szakra lehet bejutni, amelyek eredetileg csak önköltséges formában indultak volna. Ezek a következő: alkalmazott közgazdaságtan: 465, andragógia: 445, emberi erőforrások: 460, gazdálkodás-menedzsment: 460, gazdaságelemzés: 465, igazságügyi igazgatási: 435, jogász: 465, kereskedelem és marketing: 460, kommunikáció és médiatudomány: 460, közszolgálat: 440, munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425, nemzetközi gazdálkodás: 460, nemzetközi tanulmányok: 465, pénzügy-, és számvitel: 460, turizmus-vendéglátás: 465, üzleti szakoktató: 440. Ezek a pontok azonban még változhatnak annak fényében, ha eldől, mekkora arányban juthatnak be a diákok ezekre a szakokra.
A felek által aláírt nyolcpontos megállapodás rögzíti, hogy ez a megállapodás csak „részmegállapodás”, mert a hallgatók követelései csak részben teljesültek; 2013-ban folytatódik a felsőoktatás átfogó átalakítása, és bővülnek a források; a keretszámok rendszerét eltörölték; áttekintik a felsőoktatási intézmények pénzügyi hátterét; nem változik a rektorválasztás rendje; az említett 16 szakon 10-20 százalékos arányban államilag támogatott képzés is indul; a kormány speciális programokat indít a hátrányos helyzetű diákok esélyeinek növelésére; illetve hogy létrejön egy ideiglenes mandátumú Felsőoktatási Kerekasztal, gazdasági szervezetek, a Magyar Rektori Konferencia, és a HÖOK részvételével.